П'ятниця, 17 червня 2016 00:00

Паркан довкола парку у Вінниці - із гербами, крилами й закоханими!

17.06.16 в міській раді за участі представників профільних департаментів, істориків, урбаністів та громадськості відбувся «круглий стіл» щодо подальшого розвитку Центрального парку. Необхідність обговорення цієї теми назріла в зв’язку з питанням відновлення огородження парку, яке обросло чутками у соцмережах. Зокрема, що паркову зону буде огороджено високим парканом, який ще й зачинятиметься у нічний час. Для того, щоб зняти усі питання і розставити всі крапки над «і», та розповісти, якою саме бачать огорожу фахівці, і було організовано засідання «круглого столу».
На його початку відомий вінницький історик Олександр Федоришен розповів історію створення парку, перша згадка про який з’явилася ще у 1881 році. Звичайно, тоді він займав набагато меншу територію. З часом парк розширився за рахунок закритого католицького кладовища та території, де у 37-38 роках минулого сторіччя відбувалися масові розстріли, відомі як «Вінницька трагедія». Хоча, за словами історика, на сьогодні масових захоронень в межах парку вже немає, жертв репресій було перепоховано. З фото парку довоєнних та післявоєнних часів, які збереглися до наших днів, чітко видно, що парк був огородженим. Залишки огорожі, особливо з боку вулиці Магістратської (колишньої Першотравневої), можна спостерігати і зараз, але наразі вона знаходиться в фактично зруйнованому стані. Також частину огородження можна побачити з боку вулиці Хлібної, зліва від пам’ятника загиблим міліціонерам. За радянських часів було проведено її часткову реконструкцію, але залишилися і старі елементи.
Відновлення огородження є необхідним перш за все для недопущення вандалізму та попередження крадіжок. На цьому наголосив в.о. директора департаменту комунального господарства та благоустрою міської ради Володимир Ніценко.За шість останніх років в Центральному парку було відремонтовано стадіон, відремонтовано планетарій, проведено реставрацію фонтану, встановлено спортивний майданчик, зроблено трансформаторну підстанцію, встановлено два сучасних блочно-модульних туалети, щорічно проводиться озеленення, поточний ремонт доріжок, лавок та інших елементів.
Детальніше розповів директор підприємства “Зеленбуд” Ігор Любовський:
- Його необхідно огородити. Це ж маленьке Чикаго: хто хоче заїжджає, вночі ходять п’яниці, бомжі. І якщо буде все-таки огородження, то ми зможемо навести лад. У нас є дуже амбіційні плани по заміні атракціонів на сучасні, нові. Але ні одна кредитна установа не дасть позику, якщо не впевниться, що парк безпечний, під охороною, - каже Любовський.
Тим більше, як розповів історик Олександр Федоришен, паркан навколо Центрального парку існував у 20 столітті.
- У берлінському звіті 1944 року є фотографії, де видно паркан біля сучасного концертного залу “Райдуга”. На тому ж фото можна побачити атракціони, які стояли на католицькому кладовищі. А те, що зараз говорять, що сучасне колесо огляду стоїть “на кістках”, то це помилкове твердження. Це зовсім інша місцина, - каже він.
Головний архітектор міста Олександр Рекута підтвердив, що арки з боку Грушевського, Гагаріна та Хлібної не будуть закриватися парканом.
- Огорожу створять із гартованої сталі, яку зварять між собою. Висота буде близько 2 метрів. Де є зараз офіційні входи в парк, вони будуть і надалі: в районі ресторану, літнього театру, біля трьох арок, на вході в парк атракціонів, навпроти банку “Хрещатик”. Не перекриватиметься вхідна група на перехресті Хмельницького шосе та Магістратської, Залишать один технічний в’їзд, - каже головний архітектор.
Там, де не буде паркану - додатково облаштують цілодобове відеоспостереження. Очільник департаменту комунального господарства Володимир Ніценко наголосив, що секції огорожі можна буде роз'єднувати. Так, за його словами, краще для поточних ремонтів.
- Не треба людині стояти з пензликом та фарбувати, а взяли, відчепили секцію та в цеху із спеціальним пристроєм швидко пофарбували, - каже він.
Щодо вартості проекту, секретар міськради Павло Яблонський наголосив, що вона ще обговорюється.
- Ми виставили на тендер, тому ця сума може й знизитися. Оскільки будуть не всі входи закриті парканом, то можливо в парк наймуть ще охоронців. Та навіть поліція поділяє таку думку, що огорожа все-таки потрібна. Так буде краще відловлювати порушників, - каже він.

Архітектори мерії показали, як виглядатиме огороджений центральний парк міста Вінниці.
У Вінницькій міськраді за участі представників профільних департаментів, істориків, урбаністів та громадськості відбувся круглий стіл із питань розвитку Центрального парку обласного центру. Як повідомляла "Інформаційна Вінниччина", згідно з рішенням Вінницької міської ради, Центральний парк культури та відпочинку ім.М.Горького буде огороджено високим парканом. У мерії пояснюють: це - засіб проти вандалізму та задля безпеки вінничан.
- Парк не може бути не огороджений з точки зору безпеки самих відвідувачів, враховуючи, що він розташований вздовж траспортно навантаженої вулиці Магістратська. Окрім того, ми маємо особливості рельєфу з боку тротуару із перепадами висот 1,5-2 м, що теж є небезпечним, - зауважив головний архітектор міста Олександр Рекута.
Остаточного варіанту паркану наразі немає, але є кілька ескізів творіння місцевої урбаністики. Під час круглого столу головний архітектор міста презентував варіанти огорожі. О.Рекута каже, що сьогодні ще триває дискусія щодо її вигляду.
- Це має бути естетична і не занадто дорога конструкція, але однозначно вона має бути легкою, ажурною і прозорою. Звичайно, хочеться більшого, з художнім литтям, як роблять огородження навколо відомих парків, але і ціна в них на порядок вища. Наша огорожа буде зі стального прокату, напевно, з геральдичними вставками через кілька секцій, - сказав О.Рекута.
Висота конструкцій разом з підмурком буде 1,85 м. Встановлюватиметься вона не по всьому периметру парку – всі виходи з території будуть відкритими. Так, не буде огородженим вихід до Лебединого озера, арки, входи з боку вулиці Хлібної та з боку «Книжки». Для підвищення безпеки у нічний час на всіх входах будуть працювати відеокамери.

 

Центральний парк культури і відпочинку м. Вінниці розташований у середмісті - між вулицями Соборною (центральна), Магістратською і Хмельницьким шосе. Площа парку становить майжє 40 га.

На території парку розташовані численні пам'ятники (М. Горькому біля центрального входу, воїнам-афганцям, січовим стрільцям, загиблим міліціонерам), а також «Алея славетних земляків», працюють об'єкти дозвілля і відпочинку: кіноконцертний зал «Райдуга», літній театр, стадіон, ковзанка, міський планетарій, численні атракціони й ігрові автомати.

Гарною традицією стало проведення в парку народних гулянь та свят, зараз, зокрема, на День міста, День Перемоги, День Незалежності тощо.