• Украинский (UA)
 • English (UK)

Історія парку

  Оцініть матеріал!
  (7 голосів)

  Історія нашого квітучого міського парку починається з кінця першої половини ХІХ століття.

  Перша згадка про міський сад у Вінниці зустрічається у польському географічному словнику за 1881 р., у якому, зокрема, згадується про місто Вінницю, де є «прогулянковий сад з літнім театриком». За листівками з видами м. Вінниці початку ХХ ст., тут вже розбито «великий міський сад з театром ім. Толстого…».

  Територію Міського літнього саду на історико-архітектур-них генпланах м. Вінниці не можна визначити історичними межами. Однак, видання книжкового магазину В.Райхера у Вінниці на початку ХХ ст. на листівці, датованій 1907 р., ілюструє перший вигляд «Саду і Літнього театру» з квітучою клумбою посеред нього («Літній театр у саду Толстого» (на цьому місці нова будівля Літнього театру парку)). Саме на цьому місці у 1936-1937 рр. і був упорядкований міський Парк культури і відпочинку, якому у 1936 р. присвоєно ім’я Максима Горького. Розташований він у центрі Вінниці – між вулицями Соборною, Першотравневою і Хмельницьким шосе.

  На підставі інвентаризаційної довідки 1988 р., парк закла-дено на існуючому дубово-грабовому масиві (в західній частині його збереглися 250-300-літні дуби, на території парку ростуть вікові смереки, гармонійно доповнюючи листяні дерева). Площа парку складає майже 40 га.

  З парком довоєнного періоду пов'язана трагічна історія – у дворі будинку НКВС, що межував із ним, у 1937-1938 рр. і аж до 1941 р. відбувалися масові розстріли радянських громадян, тисячі трупів убитих ховалися прямо на території парку. Загальна кількість ексгумованих тіл в ході розслідувань злочинів радянської влади вже за часів незалежності України сягнула близько 10 тисяч.

  Під час німецько-фашистської окупації у період Великої Вітчизняної війни парк було вщент зруйновано.

  24 січня 1945 р. після звільнення міста від німецько-фашистських загарбників парк відновлює свою роботу. У повоєнний період (1947-1949) архітекторами В.П.Дуловим і К.А.Бірюковим Центральний парк культури і відпочинку в м.Вінниці був заново спланований і реконструйований, розширилася його територія.

  У 1947 р. на території парку споруджено Літній театр на тисячу глядачів, парковий фасад, який оздоблено в стилі італійського палаццо з арковим входом – відкритою лоджією, перед якою розгорнувся чудовий вигляд: на алею з газоном, площу з фонтаном, скульптуру, які доповнюють один одного, прикрашаючи парк.

  1957 р. в ПКіВ влаштовуються лекторій, кінотеатр, стадіон, велика і мала музичні естради, виставочні павільйони, бібліотека-читальня, портретні галереї великих вчених, полководців, героїв праці, видатних земляків, майданчики для дітей. У 1958 р. в парку збудовано Зелений театр на три тисячі місць тощо. З’являються тінисті алеї-доріжки, театри, майданчики, стадіони, ресторани, елементи декоративних архітектурних форм, зони для тихого і активного відпочинку.

  У 1969 р. наказом Міністерства культури УРСР парк став методичним центром для 4 областей і отримав назву «Центральний».

  За змістовну культурно-масову, фізкультурно-оздоровчу роботу, рівень благоустрою парк неодноразово нагороджувався пам'ятними знаменами, вимпелами, дипломами, медалями і грамотами. Так, у 1986-1989 рр. парку присуджувався Перехідний Червоний прапор Міністерства культури СРСР, який було передано йому довічно. У 1986 р. до 50- річчя від дня заснування парку колектив було нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради України.

  Протягом 40 років своїми виступами прикрашав усі загальноміські свята та урочистості створений при парку ансамбль «Мелодія».

  На території парку розташовані численні пам'ятники (М.Горькому біля центрального входу, воїнам-афганцям, січовим стрільцям, загиблим міліціонерам), а також «Алея славетних земляків», працюють об'єкти дозвілля і відпочинку для дорослих і дітей: кіноконцертний зал «Райдуга», літній театр, реконструйований стадіон, ковзанка, міський планетарій, численні атракціони й ігрові автомати, ресторани.

  Шоково-економічна криза 1990-х рр. негативно позначилася на подальшому розвитку парку, спричинила певне запустіння його діяльності.

  А вже наприкінці 1990-х – у 2000-х рр. парк ім.М.Горького знову набув статусу центральної зони дозвілля і відпочинку вінничан і гостей міста: полагоджено і відновлено роботу атракціонів, споруджено нові пам'ятники, відкрилися нові заклади харчування (ресторан «Європа»). У 2008 р. на території парку відкрито ковзанку зі штучним покриттям критого типу «Льодовий клуб».

  Сьогодні важко уявити Вінницю без цього чудового парку. Він завжди гарний – у літньому, молодому вбранні зеленого листя, і залитий золотим промінням весняного сонця, або в сяйві іскристих наметів снігу, чи то в жовтогарячих кольорах осені. Вінничани протягом декількох поколінь по праву пишаються своїм неповторним зеленим оазисом у самому центрі міста, що є прекрасним місцем відпочинку і розваг.

  За майже 75-річну історію свого існування парк завжди був місцем урочистого відзначення як загальнодержавних, так і міських подій та свят. Гарною традицією стало проведення в парку народних гулянь та торжеств, зокрема, на День міста, День Перемоги, День Незалежності України тощо.

  Любителі інтелектуального відпочинку збираються у шахово-шашковому павільйоні, а цінителі зоряного неба – із задоволенням відвідують планетарій. Площа біля Літнього театру та фонтанна площа запрошують відвідувачів парку на цікаві концертні та розважальні програми. А напередодні Нового року Центральний парк культури і відпочинку стає найказковішим місцем у Вінниці завдяки красуні-ялинці.

  Родзинкою парку є алея атракціонів, яка приваблює кожного у будь-якому віці. До послуг маленьких відвідувачів «Дитячі ланцюжки», дитяче колесо огляду «Сонечко», «Кільцеві гонки», «Кімната несподіванок», дитяча залізниця, «Північне сяйво», «Російська карусель», надувні батути та перлина алеї атракціонів – «Галявина казок». Для любителів екстремального відпочинку пропонуються атракціони «Сюрприз», «Орбіта-М», «Вихор» та велике коло огляду.

  Для створення необхідної для якісного відпочинку атмосфери у Центральному парку культури і відпочинку працюють фахівці різноманітних напрямків діяльності.

  Читати 3090 разів

  Центральний парк культури і відпочинку м. Вінниці розташований у середмісті - між вулицями Соборною (центральна), Магістратською і Хмельницьким шосе. Площа парку становить майжє 40 га.

  На території парку розташовані численні пам'ятники (М. Горькому біля центрального входу, воїнам-афганцям, січовим стрільцям, загиблим міліціонерам), а також «Алея славетних земляків», працюють об'єкти дозвілля і відпочинку: кіноконцертний зал «Райдуга», літній театр, стадіон, ковзанка, міський планетарій, численні атракціони й ігрові автомати.

  Гарною традицією стало проведення в парку народних гулянь та свят, зараз, зокрема, на День міста, День Перемоги, День Незалежності тощо.